turistické vízum USA

Obchodní a turistická víza (B1/B2)

Turistické vízum B-1/B-2 umožňuje držitelům vstoupit do USA za účelem turistiky, návštěv rodiny a přátel, lékařské péče, účasti na konferencích a podobně. Toto vízum lze také použít pro obchodní účely, jako jsou například jednání s obchodními partnery nebo účast na konferencích. B-1/B-2 vízum je obvykle udělováno na 6 měsíců, s možností prodloužení na další období a umožňuje více vstupů do země během platnosti víza.

Pro získání turistického víza B-1/B-2 je potřeba projít procesem žádosti a předložit důkazy o účelu vaší cesty, plánu pobytu a finančních prostředcích na krytí nákladů spojených s vaší cestou a pobytem v USA. Při žádosti o vízum může být také vyžadováno osobní pohovor na americkém velvyslanectví nebo konzulátu.

Český občan, nebo jiný zahraniční občan, který chce cestovat do Spojených států, musí nejdřív získat vízum nepřistěhovalecké vízum B1/B2, (od roku 2008 je možné cestovat na elektronické povolení ESTA) na dočasný pobyt nebo přistěhovalecké vízum na stálý pobyt. „Návštěvnické“ turistické vízum B1/B2 je nepřistěhovalecké vízum určené osobám, kteří chtějí do Spojených států cestovat služebně, obchodně (B-1) nebo jako turisté či kvůli lékařskému ošetření (B-2). Ti, kteří chtějí cestovat do Spojených států za jinými účely, jako třeba studenti, přechodní pracovníci, členové posádky, novináři atd., musejí žádat o jiný druh víza v příslušné kategorii.

Podle amerického přistěhovaleckého zákona je možné vykonávat určitou práci i jako majitel turistického – služebního víza (B-1/2), jako třeba účast na obchodních jednáních, koupě majetku, jednání o smlouvách a jejich podepsání, získávání objednávek, zpracování přehledu trhu, účast na konferencích nebo krátkých stážích, nákup zařízení atd.

Potřebujete pomoc s vyřízením víz využijte vízové služby

A konečně, americký přistěhovalecký zákon neobsahuje ustanovení pro „baťůžkáře“ o vízech typu „pracovní prázdniny“, tolik oblíbených turisty cestujícími do Kanady nebo Spojeného království. Zamýšlejí-li návštěvníci si občas v rámci svého cestování po Spojených státech sehnat krátkodobou práci, porušili by tím podmínku udělení turistického víza (B-1/2) nebo ESTA povolení.

Zakázanou prací je třeba hlídání dětí rodinných přátel, u kterých turista bydlí, a jakákoli příležitostná práce, ze které plyne výdělek z amerických zdrojů. Pro některé sezónní práce jako třeba v lyžařských střediscích a letních táborech nebo jako au-pair existují možnosti v rámci výměnného programu návštěvnických víz (J-1).

Upozornění: Pro získání nepřistěhovaleckého víza je třeba, abyste vyvrátili domněnku v oddílu 214 (b) přistěhovaleckého a národnostního zákona (INA), že všichni žadatelé o vízum jsou potencionálními přistěhovalci. Tuto domněnku můžete vyvrátit předložením důkazů, že máte silné a závazné vztahy ke své vlastní zemi a že nemáte v úmyslu svůj domov opustit. Nevyžadujeme žádný standardní soubor dokladů, které by vyvrátily tuto domněnku.

Potřebujete pomoc s vyřízením víz využijte vízové služby

 

Kam dál