časté otázky ESTA

Co je cestovní registrace ESTA formulář?

V zájmu zvýšení bezpečnosti cestování do Spojených států v rámci programu bezvízového styku došlo ke zvýšení bezpečnostních požadavků. Občané zemí, které se účastní bezvízového styku budou mít možnost stále cestovat bez víz, ale budou muset před svojí cestou do Spojených států získat cestovní registraci ESTA.

Proces získání cestovní registrace funguje takto

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) a úřad celní a hraniční ochrany USA (U.S. Customs and Border Protection /CPB) bude poskytovat bezpečné webové stránky, na kterých naleznete automatický formulář, který vy nebo třetí strana vaším jménem vyplníte a požádáte tak o cestovní registraci. Po vložení požadovaných biografických a cestovních informací pomocí bezpečné webové stránky systém prověří vaši žádost a určí, jste-li způsobilí cestovat do Spojených států v rámci bezvízového programu bez platného víza. Systém vám poskytne automatickou odpověď a před vaším vstupem na palubu letadla nebo lodě, přepravce elektronicky ověří u úřadu celní a hraniční ochrany USA (U.S. Customs and Border Protection /CPB), že vám byla vydána registrace k cestě.

Pro koho je registrace cesty povinná?

Registrace cesty je povinná pro všechny pasažéry, kteří cestují v rámci bezvízového programu a musí být obdržena před nastoupením cesty letadlem nebo lodí do Spojených států. Dokonce děti cestující zdarma/bez vydané palubní vstupenky musí mít platnou cestovní registraci, pokud nejsou držiteli víza k cestě do Spojených států. Třetí strana může podat žádost jménem osoby cestující v rámci bezvízového programu.

Zaručuje mi cestovní registrace vstup do Spojených států?

Je-li elektronická registrace odsouhlasena, tento souhlas vás pouze opravňuje k cestě do Spojených států v rámci bezvízového programu ale nezaručuje vám vstup do Spojených států. Po příletu do Spojených států projdete vstupní kontrolou v místě vstupu, provedenou pracovníkem Úřadu celní a hraniční ochrany USA (United States Customs and Border Protection), který vám může zamítnout vstup.

Jak dlouho bude moje cestovní registrace platná?

Pokud nebude odňata, cestovní registrace je platná po dobu dvou let od data vydání nebo do doby platnosti vašeho pasu, nebo co nastane dříve.

Kdy potřebuji o autorizaci cesty požádat?

Žádosti je možné podávat kdykoli před cestou do Spojených států. Žádost podejte nejméně 72 hodin před nastoupením cesty. Pokud nebude odňata, cestovní registrace je platná po dobu dvou let od data vydání nebo do doby platnosti vašeho pasu, nebo co nastane dříve.

 

Co mám dělat, když se informace v mém cestovním pasu změnily?

Pokud vlastníte nový pas, nebo došlo ve vašem pasu ke změnám, musíte si požádat o novou cestovní autorizaci

Co mám dělat, pokud moje žádost o cestovní autorizaci bude zamítnuta?

Pokud obdržíte na svoji žádost o cestovní autorizaci odpověď Cesta nepovolena, ale přejete si pokračovat ve svých cestovních plánech, navštivte prosím webové stránky Ministerstva zahraničí Spojených států www.travel.state.gov kde naleznete další informace o tom, jak požádat o víza. Zamítnutí žádosti o cestovní autorizaci vám pouze brání cestovat do Spojených států v rámci bezvízového programu a není rozhodující pro to, zda obdržíte vízum pro cestu do Spojených států.

Žádný soud nemá pravomoc znovu ověřit rozhodnutí o vaší způsobilosti k cestě podle elektronického systému cestovní registrace. 

Co je bezvízový program?

Bezvízový program umožňuje občanům určitých zemí cestovat do Spojených států na turistickou nebo služební cestu do 90 dnů pobytu bez víz. Osoby, kterým je povolen vstup v rámci bezvízového programu musí souhlasit zřeknutí se práva na opětné ověření nebo odvolání, tak jak je vysvětleno v sekci Prohlášení o zřeknutí se práv na obrazovce s žádostí.

 

Zamýšlíte pobývat ve Spojených státech déle než 90 dní.

Pokud věříte, že se na vás mohou vztahovat jakékoli důvody pro odmítnutí vstupu podle § 212(a) Zákona o přistěhovalectví a národnosti, měli byste před cestou do Spojených států požádat o nepřistěhovalecké vízum. I když je možné, že nebudete mít nárok na vstup do Spojených států, můžete kvalifikovat na nepřistěhovalecké vízum a výjimečné povolení, které vám umožní cestovat do Spojených států.

Co dělat, když je žadateli o bezvízovou registraci odmítnut vstup?

Cestujícím, kteří žádají o vstup do Spojených států v rámci bezvízového programu a u kterých se určí, že nemají nárok na vstup, nebude vstup povolen a budou vráceni do své domovské země nebo do třetí země, do které cestující vlastní platnou zpáteční letenku, na palubě toho přepravce, se kterým do Spojených států přicestovali.

Je tato webová stránka bezpečná, se zajištěním soukromí?

Ano. Webové stránky jsou provozovány vládou spojených států za použití technologie, která zabraňuje neoprávněnému přístupu k uloženým a zobrazeným informacím. Dále tato webová stránka je provozována v souladu s pravidly a směrnicemi, specifikovanými v Zákonu o ochraně soukromí (United States Privacy Act)  

Jaké jsou požadavky na počítač, aby bylo možné pomocí programu ESTA podat žádost o registraci k cestě do Spojených států?

Minimální potřebná konfigurace:

Internetový prohlížeč, který podporuje 128bitovou šifrování.

Používáte-li Internet Explorer (Windows), musíte mít alespoň verzi 5.0, Service pack 2, abyste mohli používat tuto webovou stránku.

 

 

Kam dál