Biometrický pas

Biometrický pas

Od 1. 9. 2006 se vydávají cestovní biometrické E-Pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji obsahujícím biometrické údaje.  S tímto dokladem lze cestovat do všech států světa včetně bezvízových cest do USA. Od 1.4.2009 se začaly vyrábět biometrické pasy s druhým biometrickým údajem (otisky prstů) dříve vydané biometrické pasy jsou dostačující pro cestu do USA a proto si nemusíte vyřizovat nový biometrický pas..

Pokud nevlastníte biometrický pas tak máte možnost nechat si vystavit nový cestovní pas. Cestovní pas je vydáván za poplatek 600Kč a vystaven v zákonné lhůtě 1 měsíc.

Novinka od 1.1.2016  Platí nové podmínky pro vydávaní takzvaných RYCHLOPASŮ.

Cestovní pas E-pas (rychlopas) se vydává ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů a lze jej převzít pouze u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan podal žádost o jeho vydání. Vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě je zpoplatněno částkou 4 000 Kč a děti mladší 15 let 2 000 Kč. Tyto pasy mají platnost 10 let. 

K cestě do USA potřebujete mít registraci ESTA (bezvízový program ESTA) tato registrace je platná dva roky od dne schválení a po tuto dobu můžete do USA cestovat opakovaně. Při každé cestě do USA obdržíte povolení k pobytu až na 3 měsíce (90 dní).
Další variantou je cestování na klasická víza turistická víza B1/B2 a další tipy víz (přehled víz do USA). Přehled víz najdete na těchto stránkách.

 

Kam dál