tranzitní víza

 Tranzitní víza přes USA

Tranzitní víza umožňují cestujícím, kteří musí mezipřistát ve Spojených státech na cestě do jiné destinace, legálně projít přes území USA. Zde jsou klíčové informace o procesu a požadavcích na získání tranzitního víza:

 1. Pozastavení programů bezvízového tranzitu:

  • Dne 2. srpna 2003 byly americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti a ministerstvem zahraničí pozastaveny dva programy umožňující bezvízový tranzit - Tranzitní bezvízový program (TWOV) a Tranzitní program mezinárodních přeletů (ITI).
 2. Vyžadování tranzitních víz:

  • V důsledku tohoto kroku jsou nyní cestující, kteří plánují tranzit přes USA, povinni získat buď elektronické víza ESTA povolení (pro občany zemí s bezvízovým stykem), tranzitní vízum (C vízum), nebo turistické vízum (B1/B2).
 3. Tranzitní vízum (C vízum):

  • Tranzitní vízum je určeno pro cizince, kteří mají ve Spojených státech pouze mezipřistání na cestě do jiné země a nevystupují z letištní tranzitní zóny.
 4. Vízum B1/B2 jako alternativa:

  • Ve většině případů mohou žadatelé o tranzitní vízum obdržet místo něj vízum B1/B2, které slouží pro služební a turistické účely.
  • Cestující s platným vízum B1/B2 nepotřebují zvláštní tranzitní vízum.
 5. Omezení pro držitele jiných typů víz:

  • Cestujícím, kteří plánují tranzit přes USA s jiným americkým vízem než B1/B2 nebo C-1, nemusí být povolen tranzit a v případě porušení mohou být na vlastní náklady vráceni do své země.

 

Upozorňujeme, že cestujícím, kteří hodlají tranzitně cestovat přes Spojené státy a kteří mají jiné americké vízum než B1/B2 nebo C-1, nedovolí imigrační úředníci tranzit a mohou být vráceni na své vlastní náklady do své země.

 Příklad:

Uvedeme si konkrétní příklady kdy se jedná o tranzit přes území USA a tudíž potřebujete tranzitní vízum C-1 nebo turistické vízum B1/B2 případně ESTA vízum a kdy se nejedná o tranzit a v tomto případě musíte mít ESTA vízum nebo turistické vízum B1/B2

Příklad tranzitu vyžadujícího vízum C-1, B1/B2 nebo ESTA:

Přímý let z Paříže do Tahiti s mezipřistáním v Los Angeles (Air France nebo Air Tahiti Nui):

 • Letadlo dělá technické mezipřistání v Los Angeles pro doplnění paliva.
 • Cestující musí z bezpečnostních důvodů vystoupit z letadla, ale zůstávají v tranzitním prostoru letiště a neopouštějí území letiště.
 • Tento scénář je oficiálně považován za tranzit, a cestující by měli mít tranzitní vízum C-1, turistické vízum B1/B2, v takovém případě mohou využít ESTA povolení.

Příklad, kdy se nejedná o tranzit a je potřeba vízum B1/B2 nebo ESTA:

Cesta z Prahy do Kostariky s přestupem v New Yorku:

 • Jedná se o dvě samostatné lety, kdy v New Yorku musíte projít imigrační a bezpečnostní kontrolou a oficiálně vstoupit na území USA.
 • V tomto případě je nutné mít buď turistické vízum B1/B2 nebo ESTA povolení (pro občany zemí, které jsou součástí bezvízového programu), i když cílem cesty není samotné USA, ale přestup v USA.

Potřebujete pomoc s vyřízením víz využijte vízové služby

 

 

Kam dál